Sport

Amendă imensă pentru CSA Steaua

Comisia de Disciplină şi Etică a FRF a decis penalizarea CSA Steaua cu 50.625 de lei, ca urmare a incidentelor de la meciul cu Dinamo, din Liga 2.

În temeiul art. 82/2 şi 3a şi c din RD raportat la art. 83/2/d din RD, Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti se sancţionează cu penalitate sportivă de 50.625 lei, se arată în decizia comisiei.

Clubul vizitator răspunde pentru comportarea neregulamentară a propriilor grupuri de suporteri şi, în funcţie de gravitatea faptelor, poate fi sancţionat în mod similar cu clubul gazdă si/sau cu masura interzicerii propriei galerii sau propriului grup de suporteri la jocurile disputate in deplasare sau pe teren neutru de la 1 la 10 jocuri. Suporterii care ocupă în stadion sectorul destinat oaspeţilor sunt consideraţi a fi suporterii echipei oaspete, cu excepţia cazului în care se probează contrariul.

La 15 mai, Dinamo a câştigat derbiul cu Steaua, scor 3-0, în penultima etapă a play-off-ului din Liga 2.

Meciul a fost întrerupt aproximativ 8 minute, în minutul 50, după ce fanii au aruncat torţe în teren.