Sport

Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Stiriei

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Stiriei, desfăşurat duminică pe circuitul Red Bull Ring din Spielberg (Austria), obţinând prima sa victorie în ediţia 2020 a Campionatului Mondial de Formula 1.

Hamilton a fost înregistrat la capătul celor 71 de tururi de circuit în 1h 22 min 50 sec 683/100, devansându-l cu 13,719 secunde pe coechipierul său de la Mercedes, finlandezul Valtteri Bottas, care rămâne însă liderul clasamentului general, după ce s-a impus în urmă cu o săptămână în prima cursă a sezonului, găzduită de acelaşi circuit austriac.

Pe poziţia a treia, la 33,698 secunde de învingător, s-a clasat olandezul Max Verstappen, urmat thailandezul Alexandru Albon (la 44 sec), cei doi piloţi ai echipei Red Bull.

Marea perdantă a cursei de duminică este scuderia Ferrari, ai cărei piloţi, germanul Sebastian Vettel şi monegascul Charles Leclerc, au abandonat după ce s-au acroşat în primul tur.

Înaintea startului Marelui Premiu al Stiriei, piloţii au luat din nou poziţie împotriva rasismului, majoritatea dintre ei punând un genunchi în pământ pe grila de start, aşa cum au procedat şi în urmă cu o săptămână, înaintea Grand Prix-ului Austriei.

Cea de-a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc peste o săptămână, pe circuitul Hungaroring de lângă Budapesta.