Sport

Universitatea Craiova a pierdut ultimul amical din Austria

Universitatea Craiova şi-a încheiat stagiul de pregătire din Austria cu un amical împotriva echipei WSG Tirol. Meciul s-a încheiat cu scorul 3-2 pentru adevrsari.

Universitatea Craiova a primit trei goluri în prima repriză a ultimului meci amical disputat în Austria. Adversară i-a fost echipa clasată pe locul 9 în sezonul trecut al Bundesligii austriece, WSG Tirol.

Partida a avut două reprize de 40 de minute, iar Tirol a marcat de trei ori în intervalul cuprins între minutele 16 şi 28. Andrei Ivan a inscris ambele goluri ale Craiovei, primul din acţiune în minutul 48, iar al doilea dintr-un penalty dat de arbitru după un fault în careu asupra lui Koljic. Scorul final a fost Universitatea Craiova - WSG Tirol 2-3 (0-3).

Antrenorul Craiovei, Laszlo Balint, a folosit următoarea formulă de start: Pigliacelli – Căpăţână, Papp, Screciu, Vătăjelu – Mateiu, Creţu, Gustavo, Baiaram – A. Ivan, Koljic.

Universitatea Craiova va juca în prima etapă a Superligii cu Sepsi OSK, vineri, 15 iulie.